MAGYAR LIBA

 

 

 

Magyar Liba hírei

Elég volt

 

 

HOGYAN TÖMNEK VALÓJÁBAN MAGYARORSZÁGON??? NÉZZE MEG A FILMET!

SZAVAZZON ITT!

 

Védjük meg azokat a magyar értékeket, melyek sok-sok éves hagyománnyal rendelkeznek, ne hagyjuk, hogy a koholt vádak károkat okozzanak! Elég volt! Elég volt abból, hogy a hozzá nem értők hamis, megtévesztő bizonyítékokkal fordulnak az internet és média felé, tönkretéve ezzel a magyarok egyik legnagyobb büszkeségét, azt a kincset, melyhez fogható minőség és előállítási technológia nincs máshol a világban! Védjük meg magyarságunkat, és mindent ami ehhez tartozik... vagy hagyjuk, hogy pár tájékozatlan egy bőrfotelban ülve besározza értékeinket, és ezrek életét tegye tönkre felelősségvállalás nélkül?!

 

 

RÉSZLET A VILÁGGAZDASÁG cikkéből:

„Nézzék meg, hát így néz ki egy olyan állat, amelyik szenved? – teszi fel a kérdést Piti László, miközben a térdéhez húzza az egyik libát. A férfi a földön ül, előtte egy dobozszerű gépezet, amelyből gumicső lóg ki. Egy simítás az állat fején, majd a csőrébe vezeti a puha csövet, egy nyomás a pedálon, és a szárnyas már mehet is vissza a többiekhez. Az egész nem tart tovább öt-hat másodpercnél. – Hiába szórnék ki takarmányt, ezek a libák már le sem hajolnak érte – mondja a tömő. – Megszokták, hogy naponta négy alkalommal én etetem őket. Ha meghallják a hangomat, már gyűlnek is körém. Gondolja, ha kínoznám ezeket a jószágokat, így reagálnának?”

"...Mindez korántsem csak az állás nélkül maradt 200 dolgozót érinti. Magyarország a hízott libamáj előállításában igazi nagyhatalom: ha az önellátó Kínát nem számoljuk, az évente világszerte piacra kerülő 2300 tonna libamájból 1800 tonnát nálunk állítanak elő. Ennek a mennyiségnek csaknem 40 százalékát, 700 tonnát – vagy ha úgy tetszik: a világ libamájainak csaknem harmadát – a Hungerit Zrt. forgalmazta. Azzal, hogy a legnagyobb felvásárló kiszállt, az összes, hízott szárnyas tenyésztésében érdekelt vállalkozó – libatenyésztők, tömők, takarmánygyártók – megélhetése bizonytalanná vált. Ők nagyjából ötezren vannak, de ha az általuk eltartott családokat is figyelembe vesszük, 15 ezer ember egzisztenciája került veszélybe."

 

 

 

Dr. Bogenfürst Ferenc véleménye

 

Egy mancsos véleménye a fórumon

Az áldozatokról a véleménye:

”Elmondanám nekik, hogy jó lenne, ha elvégeznék a 8 általánost, netán más munkát keresnének. Még az is jobb, ha elmennek hullamosónak.”

"Aki képes ilyen "munkát" végezni, abban szemernyi jóérzés nincs, semmilyen részvét az állatok iránt, meg merem kockáztatni, hogy beteges, szadista lelkivilágú, prehumán kreatúra."

 

A mi véleményünk:

"Az embergyűlölettel párosult állatszeretet nagyon komisz kombináció. .... Úgyszólván szociális szodómia, s ez semmivel sem kevésbé undorító, mint a nemi eltévelyedés."

Ez csak idézet volt, saját véleményünket nem szeretnénk feltenni az oldalra, a szólásszabadság határait feszegetné, szerintünk mindenki azt gondolja, amit mi... a szentesi lakosok véleménye, és a fórum is minket igazol.

 

 

 

 

L

 Vélemény egy szakembertől

Idézet a delmagyar.hu-ról:

"...az emberek nagy része anélkül alkot véleményt, hogy tudná miről van szó! Tisztelet a kivételnek. Én személy szerint 12 éve foglalkozom a ludak jóllétének és a termékelőállításnak a vizsgálatával. A doktori fokozatomat a ludak intenzív körülmények között mutatott viselkedéséből írtam. Úgy gondolom, van némi rálátásom a témára. Ennek ellenére lehet anyázni azok miatt, amiket most le fogok írni.

 

1. Magyarország hagyományosan állít elő HÍZOTT libamájat. Rajtunk kívül a franciák, és Izrael foglalkozik nagy tételben ezzel, mivel itt is hagyományos étel. Új szereplő lesz a piacon KÍNA, ahová egy élelmes magyar cég exportálta a technológiát. (Gondolkodjunk el egy kicsit, érdemes e aggódni a magyar libák lelki világáért, tönkretenni a magyar tömők, libanevelők, vágóhidi dolgozók, keltetősök és tenyészállomány-tartók családjait (nem két emberről van szó, hanem több ezerről), és ezzel elérni azt, hogy kitelepül a termelés a távol-keletre, ahol aztán nem tudja senki kontrollálni, mit etetnek meg a libával. A magyar termelés a mind állatvédelmi, mind egészségügyi és élelmiszerbiztonsági szempontból szabályozott, minőségi. Emiatt drága is, de az igény megvan rá.

 

2. Tömés nélkül a fogságban tartott liba mája nem nő meg, nem telítődik zsírral. Élvezeti értéke nem nagyobb a csirke és pulykamájnál. Jó tudni, hogy a hazánkban kapható tömött libamáj döntő többsége IV. OSZTÁLYÚ, ugyanis az első két kategória Franciaországba, a harmadosztály Japánba kerül, nem kis árbevételt hozva. Azokban az országokban, ahol betiltották a tömött libamáj értékesítését, vajon mit esznek az emberek? ,,Happy-libát"? NEM: KACSAMÁJAT!!! UGYANIS AZ NINCSEN BETILTVA!!! Gondolkodjunk el egy kicsit: a francia piacon elfogyasztott libamáj 90%-a Magyarországról származik, ugyanis FRANCIAORSZÁGBAN KACSÁT TÖMNEK!!! Ha telítődött a piac, hogyan lehet bővíteni? Ki kell szorítani a konkurenciát. Az nem venné ki magát túl jól, ha a szabad kereskedelem idején, kitiltanák a magyar májat, vagy vámot vetnének ki rá. Egyszerűbb az állatvédőkkel elintéztetni a dolgot. Ugyanezt játszották el a prémesállatokkal, a ketreces tojótyúk tartással (A jelenlegi alternatív ketrecekben hatalmas gond a madarak agresszivitása, kannibalizmusa, ami a hagyományos ketreces tartás mellett elő sem fordult!!! A termelés is nagyobb volt, a termék minősége is jobb volt.), és 10 évvel ezelőtt a magyar tépett libatollal is. Amire kidolgoztuk a TÜV által hitelesített rendszert, már összeomlott az addig jó megélhetést nyújtó tollpiac.

 

3. A tömött máj NEM ZSÍRMÁJ! A zsírmájban a máj sejtsei szétpukkadnak, a zsír az extracelluláris térbe kerül, sütéskor kiolvad. A zsírmáj sem az állatnak, sem a fogyasztónak nem jó.

 

4. A máj megnagyobbodása természetes, visszafordítható, és visszaforduló folyamat. A nyári lúd (a házilúd vad őse) vándormadár, a vándorláshoz zsírt tartalékol, és ezt RÉSZBEN a májában, részben a bőralatti kötőszövetben teszi. A házilúdnál (egyes fajtáknál) szelekcióval ezt a folyamatot a máj irányába tolták el. NEM MINDEN HÁZILÚD FAJTA AD NAGY TÖMÖTT MÁJAT. Végeztünk vizsgálatot, ahol CT-vel végigkísértük a tömésre való felkészítés, és a tömés, valamint az azt követő 3 hét alatt a máj nagyságának és zsírtartalmának változását. A máj megnőtt, majd (mivel nem vágtuk le a madarakat) szépen visszafejlődött az eredeti méretére. A madarak 2 hétig nem ettek, csak felélték a tartalékaikat.

 

5. A termelőknek nem célja, hogy szenvedjen a liba. Csak akkor lehet jó minőségű állati terméket előállítani, ha az állat környezeti igényeit kielégítjük. A tömés előtt a madarat fel kell készíteni a megnövekedett terhelésre. Ha ez nem történik meg, NEM NŐ MEG A MÁJA A TÖMÉS HATÁSÁRA SEM!

 

6. Valaki írta a 30*30 cm-es ketrecet. Az némileg kicsi lenne, még az egyedi ketrec is nagyobb ennél, de ma a nagyüzemi tömés során 4-5 fős csoportokban vannak elhelyezve az állatok. A régi merevcsövű rendszerekben valóban sérült a nyelőcső, de mára gumicsővel, pépes takarmánnyal, és precíz adagolóval (kb. mint a benzinkúton a pisztoly, csak gumiból) dolgoznak, ahol g-ra pontosan be lehet állítani az adagot. Ezzel egyrészt az állatnak is jobb, másrészt az eddigi 30-50 helyett egy tömő 350-400 madarat képes folyamatosan tömni. A ludak nem éreznek averziót a töméssel szemben, valóban sokszor odajönnek a tömőhöz. Ehhez persze az kell, hogy szakszerűen bánjanak velük. Ezek a rendszerek etológiai vizsgálatok, és sok év kutatása alapján lettek kialakítva. Nem mondom, hogy a liba élvezi a dolgot, de ha SZAKSZERŰEN hajtják végre a procedúrát NEM SZENVED!!! Nem jobban, mint a tehén a fejőállásban. Az is jobban örülne, ha a borja szopná ki a tejet.

 

7. Jelenleg egy tömés nélküli májelőállításra alkalmas technológián dolgozunk, vannak szép eredményeink, de nem megy egyik napról a másikra a dolog. Ennek során adagolt etetéssel rászoktatjuk a libát, hogy amikor előtte a kaja, akkor gyorsan egye meg, majd a ,,felszabadítás" fázisában megint korlátlanul áll rendelkezésére a takarmány. Ezzel a technikával az arra hajlamos egyedeknél el lehet érni a túlfogyasztást, megnövelve a májukat. Ez azonban jelenleg csak a 3-4. osztályú májnak megfelelő minőség előállítására alkalmas, és csak az egyedek kis részénél. Szelekciós munkával létre lehet hozni olyan genotípust, amelyik falánk, és jól reagál az új technológiára. Ezzel 2012-ig van időnk próbálkozni, addigra kell valamilyen alternatív technológiát felmutatnunk az EU-nak. Ezt nem bírták kivárni a Négymancsosok.

  

8. Az állatvédők nagy része, nem ért az állattartáshoz, nem tudják szakmai alapon támadni a kiszemelt áldozataikat, ezért propagandával, és érzelmi alapon operálnak. Ha valaki (lásd nyulas kollégáink 1/2 - 1 évvel ezelőtt) felkéri őket szakmai párbeszédre, mereven elzárkóznak. Ez ellen egyedül a megalapozott, kísérletekkel alátámasztott érvekkel lehet tenni valamit, mert rövid idő alatt hatalmas, nehezen visszafordítható károkat lehet okozni (lásd a teljesen alaptalan madárinfluenza hisztéria, és a katasztrofálisan visszaeső baromfihús fogyasztás).